Srdela pred izumiranjem?!
Srdela (Sardina pilchardus) je riba iz porodice haringi, izduženog tijela spljoštenog na bokovima, modrozelenkaste boje sa srebrnim odsjajem i kao takva, zaslužuje veliko poštovanje. Izgledu doprinose nekoliko crnih mrljica na bokovima, urez poput zvjezdice na škržnom poklopcu te velike ljuske u odnosu na tijelo.
Može narasti najviše do 25 cm duljine te 8 dkg težine. Nastanjuje područje oko zapadne obale Istre, krčki i lošinjski arhipelag, istočno od Oliba, južno od Dugog otoka, oko Paklinskih otoka, Visa i Palagruže te na samom jugu, južno od Pelješca, Mljeta i Lastova.
U zadnjem prebrojavanju jadranske faune 2012. godine zabilježena je populacija od 3 milijuna jedinki srdele, što je i u skladu s očekivanjima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske.
Ove godine brojke su ipak zabrinjavajuće, jer je populacija srdela pala na svega 20,000 jedinki, što je po kategorizaciji Međunarodnog saveza za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava (IUCN) dovelo srdelu na popis Crvene liste kao vrsta pred izumiranjem.
Kako bi riješili ovaj veliki problem, krčki načelnici i gradonačelnik proglasili su lovostaj na srdelu za ribarske brodove plivaričare na Krku, a očekuje se da će i ostatak regije uskoro primijeniti tu praksu. Osnovana je i radna skupina za revitalizaciju populacije sredela pod nazivom NKSŠJRP - Nije Kriva Srdela Što Je Riba Plava. Jedna od posljedica ove odluke je i vrtoglav skok cijene kilograma srdele, koji se sa 3,5 kn popeo na 300,00 kn, što će zasigurno biti poticaj svima onima koji žele "loviti u mutnom".
Iz IUCN-a su apelirali na sve koji obitavaju u obalnim područjima da bacaju što više plastike u more, jer poznato je da plastika djeluje kao afrodizijak za nesretne srdele, ali i za salpe, skuše i smokve.