Ruta Camino Krk prepuna mina, hodočasnici u šoku?!



Sveti Jakov, Santiago, zaštitnik je Španjolske i hodočasnika, a njegovo svetište u Composteli bilo je jedno od najpoznatijih hodočasničkih mjesta u Europi.
Danas se procjenjuje da oko 200 tisuća ljudi godišnje kreće iz svih dijelova Europe kako bi stigli u katedralu sv. Jakova u Santiagu de Composteli.
Na hodočašće se najčešće kreće s jugozapada Francuske, iz mjesta St. Jean Pied de Port te se hoda oko 770 kilometara u periodu od 20 do 35 dana.

Krčka ruta ipak je nešto kraća, ali također vodi prema crkvi sv. Jakova. Duga je oko 150 kilometara, počinje iz krčke katedrale te u sedam dana vodi hodočasnike oko cijelog otoka, sve do Kornića gdje se nalazi župna crkva svetog Jakova.
Rutu su prije dvije godine pokrenuli Turistička zajednica grada Krka te hrvatska Bratovština svetog Jakova.

U zadnje vrijeme hodočasnici su mogli vidjeti razna upozorenja o minama te su nam šokirani to i javili. Kako bi saznali o čemu se radi, popričali smo sa glasnogovornikom Turističke zajednice grada Krka.
"Dobili smo dosta primjedbi od hodočasnika da je ruta lijepa, ali dosadna te smo došli na ideju da napravimo prvu svjetsku adrenalinsku Camino rutu", pojasnio je glasnogovornik.

Iako još nema nagaznih mina duž rute, unaprijed su stavljene oznake gdje će one biti prisutne, a potvrđeno nam je da kroz mjesec dana počinje postavljanje raznih mina iz protupješačke kategorije.
Kako ne bi bilo neželjenih žrtava, svaki će hodočasnik dobiti detaljnu kartu minskih polja na glagoljici, a dijelit će se i brošure o deminiranju, također na glagoljici.
Tu ipak novitetima nije kraj, jer za potpuni adrenalinski doživljaj ograđuju se dijelovi rute, koji će biti nastanjeni jedinkama čaglja i divlje svinje, koje će biti poticane na agresivno ponašanje.

Popularni postovi s ovog bloga

Udruga "Žene za Otok" otvara svoja vrata transrodnim osobama

Turistička zajednica grada Krka pridružuje se globalnom trendu "Turist go home"

Grad Krk postaje grad prijatelj LGBTQ zajednice?